004: nähtamatud residentsid pirita teel

summary: two villas by emil urbel in pirita, tallinn. the first one is from late 1990's, with guest apartments, and is now used by the us embassy. the second building, standing on the neighboring site, is from early 2000's, already giving a good hint of urbel's 00's trademark style. the largely custom-built interior of the latter, designed by urbel's long-time colleague taso mähar, was destroyed by the new owner.

-

võin kihla vedada, et enamik inimesi, kes on kunagi sõitnud või sõidavad pidevalt mööda pirita teed, pole alljärgnevaid hooneid iialgi oma silmaga näinud.

tegemist on kahe üpris sarnase ilmega piraka residentsiga. need asuvad eesti näituste territooriumil: kui linna poolt tulla, siis vahetult pärast kõrghooneid ja lillepaviljoni ning vahetult enne ajaloomuuseumit, lavandil lasnamäe paeklindi jalami all. tegemist on nn neofunktsionalistlike majadega, mille välisviimistluseks pole küll kasutatud traditsioonilist valget krohvi, vaid hoopis punakaspruuni tellist. mõlema maja autoriks on emil urbel.

esimene neist pirita tee majadest valmis aastal 1998 ning see ehitati eesti näituste esindusmajana. aastal 2002 oli selle näol tegemist tallinna kõige kallima müügis oleva elamuga - tollal küsiti maja eest 20 miljonit krooni. pisike õhtulehe artiklike on siin. tsiteerin: "majas on hall ja bassein, kolm magamistuba, kolm vannituba, piljardi- ja jõusaal, raamatukogu ja salong."

tänapäeval asub siin usa saatkonna residents. turvamees, kes keelas mul maja pildistada, asub siin pildil hetkel veel vasakpoolseima ilupõõsakese taga.

foto: jk


maja on 840 ruutmeetrise üldpinnaga. siin esimene korrus. nagu näha, on maja suurt mahtu tugevasti liigendatud, nii on selle ette tekitatud mitmeid erineva iseloomuga õuesid.

plaan: eal 80 juubelinäituse kataloog "eramu"


ja teine korrus. toad reas nagu vangikongid.

plaan: eal 80 juubelinäituse kataloog "eramu"


maja kuulus eesti näituste direktorile, kes hiljem lasi samasse kõrvale ehitada enda eramu.

eelmisest veidi rahulikuma vormiga maja valmis aastal 2001, urbeli kaasautoriks siinkohal indrek erm. selles majas aimdub valem, mida urbel on hiljem oma eramajade juures korduvalt kasutanud: mahuliseks aktsendiks on paarikorruseline piklik tahukas, mille alumisel korrusel abiruumid jms, seejärel elutoa- ja köögi-söögikorrus, nende peal viimasel korrusel aga magamistoad. peamahust eendub pikk, poole madalam maht basseiniruumiga, maja ees laiub aga suur terrass.

foto: jk


lisafotosid urbeli kodukalt:

http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


tsiteerin liina jänese artiklist ajakirja maja 2002-3 numbris: "planeeringus on samavõrra ruumikust kui lihtsust ja selgust: kolm korrust, neist esimesel eraldi köögiga "korter", kõrge õhuruumiga hall, mida palistab galerii, bassein, majaga liituv avar terrass. tohutu terrassipind vajas liigendamist - seda ilmestab garaažitasandit ja terrassi ühendav ramp, mida mööda mahub üles sõitma kas või mootorrattaga."

foto: jk


artiklikese lõpetuseks avaldab ta muide kahtlust, kas igapäevaelu suudab üldse niivõrd suure maja ära täita. ei oskagi midagi arvata, meil nt (eksperimentaalne!) neljatoaline üürikas on alla 50 ruudu, siin on aga pinda lausa 827 ruutmeetrit...


esimene korrus / ground floor

lisaks eraldi "korterile" siin ka klindi poole vaatav jõusaalina kasutatud (või ka tulevikus kasutatav) ruum.

http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


teine, peakorrus / first floor

http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


kolmas korrus / second floor

plaan: http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


terrassi ilmestava rambi kohta niipalju, et juttu mootorrattast päris tõsiselt ei tasu võtta (olgugi et tellija vennal vist siiski motikas oli, millega ta põhimõtteliselt oleks võinud selle kaudu terrassile sõita). ramp asub siin põhimõtteliselt selleks, et terrass liiga tühjaks ei jääks. oli see nüüd urbeli nali või mine tea, aga vähemalt saab rambi kaudu terrassilt eesaeda ja vastupidi, ilma et peaks ümber nurga trepist minema.

hoone sisearhitektiks oli taso mähar, urbeli kauaaegne koostööpartner. miks "oli"? sest uus omanik otsustas kõik tehtu välja lõhkuda.

valmimisjärgselt:

http://www.emilurbel.ee/cms/portfell/2001/residents-pirita-teel


ja 2010 sügisel:

foto: jk


puhas töö... välja on visatud kõik, mis vähegi võimalik.

foto: jk


foto: jk


kuid eks igas halvas on ka head: siin kivikesel varem istunud kangro kujuke on minema tassitud.

foto: jk


aed on kavas ümber ehitada: sopp kaotatakse, nii et müür hakkab järgima krundipiiri.

foto: jk


foto: jk


praegu veel vist avaneb nähtud majadest vaade merele (kui just puud lehes pole), kuid eesti näituste kindel soov näib olevat täita siinsete majade esine suur tühi plats kõrghoonetega, millega need, paar lähikonna rõvedat loss-eramut ning messihooned tunduksid lõpuks omas kohas kui täielikud võõrkehad. niisiis võib arvata, et küllap millalgi lähemas tulevikus on alljärgnev avar vaade muutunud ajalooks.

foto: jk

1 kommentaar:

Jarmo Kauge ütles ...

vt värskeid fotosid hävitatud interjöörist, küll mitte siinmaa majast, kuid siiski heast majast.

olgu igaks juhuks ka mainitud, et urbeli büroo on ümberehitustega vähemalt mingil määral ikkagi seotud. nagu ma aru olen saanud.