061: tallinna raekoja konkursitöö saltokatelt

summary: project by salto architects for the new tallinn city hall. the project was chosen to the final round among 8 other contestants. the entry emphasizes on (what i guess are) somewhat phenomenological qualities, especially on its openness to the public, proposing a compact landscape-building with a long terraced and limestone-covered "tail" stretching towards the harbor basin and hence connecting the city hall with the culture factory and the museum of contemporary art. the main facade acts as an information wall using led-panels.

-

jätkub tallinna uue raekoja teema. nagu lubatud, tuleb lisaks võidutööle esitlemisele teisigi märkimisväärseid konkursiprojekte, et ka neil oleks võimalust tähelepanu pälvida. sest kipub ju tavaliselt nii olema, et pärast tööde avalikustamist ja heal juhul eksponeerimist lühiajalisel näitusel need konkursiprojektid, kui tahes head, n-ö haihtuvad avalikkuse silmist. mistõttu on mu meelest hästi mugav ja loodetavasti ka kasulik eelkõige kõiksugu arhitektuurihuvilistele, kui need projektid võimalikult täies mahus kuhugi alaliselt talletuvad, sest, olgem ausad, büroode kodukad on meil tihtilugu küllaltki lakoonilised ja pildipõhised ning äärmiselt harva täienevad, lisaks raatsitakse piiratud mahuga erialastes žurnaalides puudutada vaid ehk esikolmikut, sedagi justkui möödaminnes. aga olgu,

alljärgnevalt arhitektuuribüroo salto ettepanek uuele raekojale, mis küll esikolmikusse ei pääsenud, kuid valiti žürii poolt finaali. projekti autoriteks maarja kask, karli luik ja ralf lõoke.



projekti seletuskirjast:

"linnavalitsuse uus hoone ei ole eraldiseisev object [sic! - jk], vaid osaleb ümbritsevas keskkonnas laiemalt. hoone pikendus veeni moodustab linnaliku pargi linnahalli, kalasadama basseini ja kultuurikatla vahel. objektikesksesse linnamaastikku tekib maastikuline linnakude."

"hoone on osa rannapromenaadist ja tugevdab tallinna imagot merelinnana. maja pealispind on kaetud freesitud paekiviga, mis kalasadama pool sujuvalt merre siseneb. vastavalt veetasemele on piir mere ja maa vahel alati erinev."



julgen väita, et raekoja projekt esindab taaskord salto arhitektidele omast fenomenoloogilist lähenemist arhitektuurile, kus olulisel kohal on indiviidi-keskne hoone füüsilisuse ja materiaalsuse tunnetamine läbi erinevate meelte ja tajude. nagu on näha renderitelt ja ütleb ka seletuskiri, on see hoone kui jätk maastikule ja rannapromenaadile, minnes sujuvalt üle ühelt olemuselt teisele, kaasates seejuures põneva nükkega oma n-ö koostisosaks meregi. raekojale kohane linnarahvale avatuse sümbolistlik tasand avaldub hoone ligipääsetavuses ning (selle ümber ja peal) käidavuses, tuginedes selle läbi kogemuslikkusele. pakkudes ruumilisi elamusi kutsub see hoone end avastama, see on “tallatav” arhitektuur, maastik-maja, mille ideelise venna võib leida samast kõrvalt linnahalli näol.

salto varasematest suurematest või valminud projektidest võiks raekoda kõrvutada nt admiraliteedi kompleksi ja kunstiakadeemia konkursitööga, kuid ka tartus asuva kroonuaia kooli juurdeehitisega. kõiki neid loodan tulevikus siin lähemaltki tutvustada.

sarnast lähenemist võiks tajuda mujal maailmas asuvatest objektidest nt temppeliaukio kiriku, yokohama terminali, oslo ooperimaja ja roosendaali paviljoni juures.

kuid et fenomenoloogia arhitektuuris pole teema, milles ma end koduselt tunneks, võib öeldule vabalt vastu vaielda ning pakkuda välja asjalikumaid teooriaid ja arvamusi.



muide, žürii arvas arhitektide idee - tõmmata ajaloolise kalasadama rannajoon hoonele sappa ning üleüldse selle tugevat seotust kalasadama ja kultuurikatlaga - olevat suure rakenduspotentsiaaliga.



"linnahalli esisest platsist kujuneb linnavalitsuse esindusväljak, kus asub peasissepääs ja millelt on näha maja kõikidel korrustel toimuvad tegevused. väljakupoolse fassaadi lamellidesse on kootud led-torud, millest moodustub hiiglaslik ekraan, kus saab näidata linlastele oluliste ürituste ülekandeid ning mis loob interaktiivse sideme linnavalitsuse ja linnakodaniku vahel."



"hoone paigutus krundil võimaldab avada vaate kultuurikatla peafassaadile, mille ette moodustub ühiskasutuses olev väljak. mere pool asuv linnahalli parkla moodustab teistsuguse iseloomuga haljastatud varjulisema platsi. erinevad linnaväljakud moodustavad võimsa mitmetasandilise linnaväljakute kombinatsiooni koos linnahalli pealse avaliku ruumi, rannapromenaadi ja kultuurikatla hooviga."



"hoone maht on lahendatud võimalikult kompaktselt ja ruumi paindlikku kasutamist võimaldavalt. hoone keskel asuvad vertikaalid, kommunikatsioonid, abiruumid, mille ümber on avatud büroopind. sisselõiked loovad lisaperimeetrit väiksematele ruumidele ning toovad maja sügavusse valgust. sisselõiked läbivad hoonet juba alates esimesest korrusest siseaatriumitena, muutudes üleval pool välisruumiks."

esimene ja keldrikorrused:



"kogu parkimine on lahendatud linnahalli esise väljaku all kahekorruselise maa-aluse parklana. parkla paigutamine hoone põhimahust väljapoole võimaldab hoone kandestruktuuri käsitleda parkimisest sõltumatult. kuivõrd parkla toimib lisaks uuele raehoonele ka kultuurikatla ja linnahalli parklana, võimaldab selline paigutus otsesidemed parklast esindusväljakule."

teine kuni seitsmes korrus. bossi kabinet viimase korruse põhjapoolses nurgas.



zürii protokollist võib hoone siseplaneeringu kohta lugeda järgmist: "hoone kavand on skemaatiline ning toob välja ainult võimalikud funktsioonid. kuigi rakendatud põhimõte, et arhiivid, side- ja abiruumid asuvad hoone keskel ning kontoriruumid on paigutatud nende ümber, tundub olevat mõistlik, on avatud interjööri suurte ruumide kavandatav eraldamine veekardinate abil üpris keerukas ja küsitava väärtusega," kuid et "need ettepanekud sobivad hoone üldise idee raamesse ning suurendavad selle väljendusrikkust." mainitud veekardinaist allpool täpsemalt.

tagasi seletuskirja juurde:

"pargipoolsemasse külge kaldpindade alla moodustuvad osaliselt kõrgemad ruumi osad ning tekivad põnevad vaated tasapindade ja katusemaastiku vahele. sellesse tsooni on paigutatud suuremat kõrgust vajavad ruumid."



"hoone pealispind alates veest kuni büroo-osa alguseni on osa avalikust ruumist; büroodega külgnevate kaldtasapindade vahele moodustuvad terrassid on kasutamiseks töötajatele ja toimivad puhke- ja koosolekuruumidena vabas õhus."





"energiasäästlikkuse saavutamiseks on hoone planeeritud võimalikult kompaktsena. kogu maja klaasfassaad on kaetud päikesekaitselamellidega, mis võimaldavad päikeseenergia passiivset kasutust ning kaitsevad ülekuumenemise eest. vent-ruum on planeeritud keldrisse, võimaldades hoonest väljatõmmatavat õhku kasutada parkla sissepuhkeks."

"hoone viimase korruse põranda kõrgus jääb alla 27 meetri, seega ei pea hoone täitma kõrghoonetele esitatud tulekindluse nõudeid. kogu maja läbivad siseaatriumid, mis loovad avatud, valgusküllase ja õhulise siseruumi, on kavandatud nii, et neid saab veekardinate või klaasseinte abil normidekohasteks tuletõkkesektsioonideks jaotada."



"seoses hoone sidumisega merega on suletud kalasadama tänava linnahallipoolne osa. liiklus linnahalli juurde ning arendatavale rannaäärsele osale toimub logi ja rumbi tänava kaudu. see võimaldab võtta kalasadama tänava aluse liiklusmaa krundi kasutusele aktiivse rannapromenaadina. kalamaja ümbersõidutee on kavandatud pääsuga kalasadama tänavalt ning kuivõrd merimetsa läbisõit jääbki ilmselt teostamata, siis liiklustihedus ümbersõiduteel on piisavalt väike mahutumaks kalasadama tänavale. seetõttu on olemas võimalus põhjaväil vanalinna poole “kokku tõmmata”, nii et kultuurikatla ette tekib avar ning liiklusest oluliselt vähem häiritud pargilaadne väljak. põhjaväila kokkutõmbamine võimaldab tekitada ka jalakäijate silla üle põhjaväila, kasutades ära vanalinna pool paiknevaid olemasolevaid pinnavorme ning sidudes nii linnahalli, uue raekoja ning kultuurikatla vanalinna jalakäijate tsooniga."



žürii aga leidis, et transpordilahendus pole veenev, kuna see eraldab kultuurikatla füüsiliselt raekojast ning lõhestab raekoja kaheks - väide, millest ma ausõna aru ei saa. kas keegi mõistab, mida sellega öelda on tahetud? kusjuures arhitektid ise pakkusid välja, et transpordi võikski tegelikult üldse maa alla suunata. ma küll ei tea, millises ulatuses.



juba sellest, et töö jõudis kõvas konkurentsis finaali, võib järeldada, et see pälvis žürii poolt positiivset tähelepanu. projekti ideelist külge peeti silmapaistvaks, paraku hinnati ebapiisavaks plaanide, ehituslikkuse ja funktsionaalsete lülide viimistluslikkuse taset. võrreldes esimeses voorus esitatuga ei tehtud projekti kallal teise etapi nimel märkimisväärseid muudatusi, mis žürii sõnutsi "on täiesti mõistetav ja õigustatav, sest autorite pakkumine oli piisavalt veenev, et jõuda arhitektuurivõistluse finaali."



žürii protokolli lõpetab salalikkusest õhkuv lause: "lõplikku hinnangut mõjutasid erinevad professionaalsed vastuväited, märkused ja küsimused."

võrreldes võidutööga on salto projekt oluliselt vähema arhitektoonilise pretensioonikusega, mis ehk polekski eriliselt sugereerinud selle olemust linna esindushoonena. suurt uhkeldamist ja efektitsemist siit ei leia, lahendus on pigem ratsionaalne ja selgust taotlev, kuid milles on ka rohkesti linnaruumilist kvaliteeti. mulle räigelt istub idee paigutada hoone saba kultuurikatla ja ekkm-i vahele, pakkudes neile justkui lava ja terrassi, mis katla perspektiivses keema minnes võinuks kujuneda eriti atraktiivseks hängimise paigaks. ja hoone juurde toodud vesi, vesi, ka see on lisakvaliteet.

060: tartu tehnopargi passiivmaja konkursi võidutöö

summary in english: winning entry by salto architects for a passive office building in the technology park in tartu. the building would use several witty means to minimize its energy consumption. its compact volume is cubic in form and enveloped in a light free form structure to create an exciting atmosphere in between. all storeys are 4,5 meters tall, based on the megafloor concept.

-

22. mail 2009 avalikustati ühe viimase aja põnevama arhitektuurikonkursi parimad tööd. ideekonkursi eesmärgiks oli saada lahendus büroohoonele tartu tehnoloogiapargis, mis vastaks passiivmaja kriteeriumitele.

20 esitatud projekti seast valis zürii üksmeelselt võitjaks arhitektuuribüroo salto töö märgusõnaga “ümbris”.

riia 191 krundile planeeritud hoone edasist kavandamist, projekteerimist ja ehitamist hakkaks nõustama tü energiatõhusa ehituse tuumiklabor, kasutades uudseid kontseptsioone ja dünaamilise hoonesimulatsiooni vahendeid projekti paljude üksikküsimuste lõikes kvaliteedi parandamiseks. jooksvalt kontrollitaks hea sisekliima ja madala energiavajaduse saavutamist.

selline kõrgetasemeline konkurss meie kohalikes tingimustes on igati tervitatav arvestades ülejäänud arenenud maailma trendi, kus enamal või vähemal määral on passiivmaja juba kindlalt kanda kinnitamas. passiivmajade hulka kogu maailmas võib praegu mõõta tuhandetes, eestis valmis äsja alles esimene passiivmaja, selle arhitektuurne keel jääb aga reportaaži järgi "alla nõukogudeaegsetele tüüpprojektidele". passiivmajade kohta nii üleüldiselt, austrias kui valgas saab informatsiooni artiklitest: 1, 2, 3.

nüüd aga salto võidutöö tutvustus. projekti autoriteks ralf lõoke ja karli luik.



vaheruum büroo ja tühermaa vahel:

"hoone moodustub kahe ruumi koosmõjust: siseruumist, mis on kavandatud võimalikult ökonoomse minimaalse välisperimeetriga kuubikuna ja seda ümbritsevast orgaanilisest lamellidest koosnevast kehandist, mis loob hoone suure liiklusega tee äärset asukohta arvestades põneva, turvaliselt eraldatud ning intiimse vaheruumi büroode ja väliskeskkonna vahel."

maksimaalselt ökonoomne siseruum:

"bürooplokk on lahendatud võimalikult kompaktsena: lihtsasti ehitatav kuubik, tihedama aknamooduliga lõunas ning hõredamaga idas ja läänes võimaldades maksimaalselt salvestada päikese soojuskiirgust hoones. põhjakülg on akendeta, minimeerides läbi akende toimuva soojakao. kuubiku aknad on kavandatud vertikaalsuunaliselt piklikena, mis tagab parema valgustatuse büroopindadel. lõuna pool paiknevad büroopinnad on lahendatud mõnevõrra sügavamana arvestades paremat loomulikku valgustatust. hoone sisemine logistika toimub läbi hoone keskel paikneva siseaatriumi, mille loomulik valgustatus on tagatud katuseakende kaudu. siseaatrium on haljastatud ning seal paikneb ka väike veesilm, mis niisutab õhku ning aitab kaasa hoone parema sisekliima tekkele, tekitades lisaks atraktiivse ühisruumi büroodele."

lõunast ja läänest:



põhjast ja idast:



aktiivne ümbrusega suhestuv kest:

"lamellide esmane funktsioon on hoone kaitsemine otsese päikesevalguse eest ja jahutusvajaduse minimeerimine suvel, võimaldades vajalikku ligipääsu talvisel madalama langemisnurgaga päikesevalgusel. samuti hajutavad lamellid valgust ja seda büroo lakke peegeldades võimaldavad ka büroopindade sügavamates osades piisavat loomulikku valgustatust. lamellide täpne kuju ja kaldenurk määrataks täpse arvutisimulatsiooni abil ning see varieerub hoone erinevatel külgedel: lõuna suunal on nad mõnevõrra laiemad, põhja pool aga üsna kitsad moodustades pigem karkassi sealpool paiknevatele võimalikele ronitaimedele. lamellide kihti on paigaldatud ka erinevatele lindudele mõeldud pesakastid lisades kestale veel ühe ökoloogilise kihistuse."



"kuubikut katva vabavormilise ruumi kuju lähtub ümbritseva keskkonna liikumissuundadest, ilmakaartest ja kruntide kujust ning välistab põhja-lõuna suunaliste kuubikute monotoonse mõju."

"ümbris on kergkonstruktsioonis lihtsate vahendite rajatav ja planeeringujärgsetele erinevatele hoonetele sõltuvalt funktsioonist ja asendist mugandatav. moodustuvasse pidulikku ja põnevasse ruumi maja ja keskkonna vahel avanevad rõdud igast büroost, kus on võimalik korraldada välikoosolekuid ja puhata. lamellide kooniline asetus pakub kaitset sademete eest ning võimaldab suurendada õuesviibimise osakaalu tööpäevas. lõunapoolsesse laiemasse piirkonda avaneb ka kohvikuterrass. vajadusel on mõeldav ka vaheruumi ööseks sulgemine, mis võimaldab näidiste väljapanekul ja müügisalongil turvaliselt vaheruumi laieneda."

esimene ja teine korrus:



teine ja kolmas korrus:


ehitusalane pind: 812,3 m²
suletud brutopind: 3129 m
² (ilma bürookorruste sisetasapindadeta)
suletud netopind: 2835 m
² (ilma bürookorruste sisetasapindadeta)
kubatuur: 15 839 m
³


äärelinlikud eelised - 4,5 meetri kõrgused laed:

"hoonet kavandades on võetud aluseks võimalused, mida pakub äärelinlik keskkond, kus ruumi on oluliselt rohkem kui kesklinna tingumustes. hoone kõik korrused on kavandatud 4,5 meetri kõrgustena. uuringute kohaselt ei taju inimese silm üle 4 meetri kõrguses ruumis lage ning seega ka puudub harjumuspärase bürookorruse standardkõrguse ahistav mõju (põhineb megafloor projektil* jaapanis)."

võimalus luua isikupärast kolmemõõtmelist ruumi:

"selline lahendus võimaldab igal bürool kujundada oma territooriumist maksimaalselt isikupärane kolmemõõtmeline ruum. pakutav kõrgus võimaldab luua mitmetasandilist töökeskkonda, paigutada väikese kõrgusevajadusega ruumiplokke lisatasapindade alla ja vajadusel suurendada kasulikku pinda topeltkorruse abil. kõrgem lagu peegeldab samuti loomulikku hajutatud valgust sügavamale kontoripinnale."



"ruumi võib võrrelda loftidega, mida üldjuhul rajatakse vanadesse tööstushoonetesse, mille arv ja funktsionaalsus on aga piiratud, kuid mis pakuvad atraktiivsemat ja eksklusiivsemat töökeskkonda võrreldes tavaliste büroohoonetega. akende modulaarsus võimaldab siseruume vastavalt vajadusele ümber jagada nii suurteks kui väiksemateks bürooüksusteks. lõunaküljes ja nurkades on ruumid sügavamad. bürooruumid on lahendatud ilma ripplagedeta kasutamaks maksimaalselt ära ruumi kõrgust. vent-torustikud jooksevad aatriumis ning sisse- ja väljepuhked toimuvad otse läbi seina."



passiivmaja kriteeriumite saavutamine:

"tähtsaimaks on peetud passiivmaja kriteeriumite saavutamist võimalikult mõistlikult ning säästlikult. prioriteediks on seega maksimaalne passiivne päikeseenergia kasutus, mis on tagatud koos akende jaotuse ja orienteeritusega võimalikult lõunasse, samuti passiivsed jahutustehnikad lamellide näol. hoone on lahendatud maksimaalselt kompaktsena minimeerides soojakadu läbi välisperimeetri."

"lisaks on oluline hoonel kasutada päikeseenergiat ka soojuslikult, kasutades selleks hoone katusele paigaldatud kollektoreid, mis kataks nii soojatarbe vee kui ka kütte vajadust. kollektorite katusele paigutamine võimaldab neid jaotada parima vajaliku kaldenurga ja asetusega, samuti pea piiramatus koguses maksimeerides nii nende kasutegurit."

"hoone puhul on äärmiselt oluline kasutada ka kõrgtõhusa soojatagastusega ventilatsioonisüsteemi. ventilatsiooniagregaadi ruum on planeeritud esimesele korrusele võimaldamaks vajadusel kasutada maasoojust tuues sissepuhutava õhu enne soojusvahetisse juhtimise läbi maa alt."



muud säästlikud rakendused:

"hoone katus on planeeritud rajada murukatusena, mis vähendab koormust sadeveekanalosatsioonile ning niisutab ümbritsevat õhku ning vähendab tolmu lendumist. samuti saavad viimase korruse büroopinnad haljastatud katuseterrassi. soovi korral saab katusele lisaks paigaldada ka elektrienergiat tootvaid kollektoreid. hoonet ümbritsevalt lemellidealuselt alalt on mõistlik kogude lamellidelt allavalguvat sadevett ning kasutada seda wc-loputuskastides ning majapidamisveena. parkla pinnad on lahendatud murukivikattega vähendades sellega samuti koormust kanalisatsioonile."

põhilised ehitusmaterjalid:

"hoone kandekonstruktsioon on lahendatud võimalikult lihtsana: kasutatud on kandvaid monoliitsest raudbetoonist või columbia kivist laotud välisseinu, samuti on kandvad aatriumit ümbritsevad siseseinad, mis võimaldab jagada büroopindu vastavalt vajadusele erineva suurusega üksusteks. büroopindadele rajatavad lisatasapinnad lahendatakse kergkonstruktsioonis vahelagedele toetuvana. lamellid, ümbritsevad rõdud ning nende karkass on lahendatud teraskonstruktsioonis. hoone välisviimistlusmaterjaliks on läikivvalgeks värvitud tsementkiudplaat."

muu seas oli konkursi eesmärgiks saada mahulise planeeringu lahendus kogu võistlusalale, mis näeb siia ette 3 eri suurust hoonet. põhiplaani järgi eeldan, et nähtud projekt on ala parempoolseimale, ehk siis, nagu mõistan, riia maantee sissesõidu äärsele krundile.



žüriisse kuulusid:

heiki tamm ja heiki pagel - tartu tehnoloogiapargi juhatuse liikmed
tõnu mauring - tü tehnoloogiainstituudi energiatõhusa ehituse tuumiklabori juhataja
merje müürisepp - tü planeeringute ja hangete osakonna arhitekt
tiit sild - tartu linnavalitsuse linnaarhitekt
indrek allmann - eal
vahur sova - eal



_________



* - megafloor kontsepti ja selle hüvede kohta saab täieliku ülevaate ajakirja the japan architect numbrist 50 (suvi 2003).

059: soolalao urbanistliku pargi konkursitöö: “nool”

rotermanni soolalao urbanistliku pargi konkursil köitis tähelepanu üks esialgu küllaltki kummastavalt mõjuv ning omajagu humoorikaski projekt, mille visuaalseks aktsendiks oli soolalaole suunav hiiglaslik punane nool.

ergutuspreemia ehk neljanda koha pälvinud töö autoriteks olid jürgen lepper (tktk '06) ja kaur talpsep (tktk '05) arhitektuuribüroost kauss. lepper muide pani kotti ka auhinna kolmanda koha projekti eest, mida näitasin siin.

et antud planšetti oleks suht keeruline hakata lõikuma, siis panen selle siia võimalikult suures mahus, olgugi et blogger selle omavoliliselt nkn liiga väikseks muudab ja kvaliteedi võssa keerab. mis siis ikka, klik-klik!



žürii arvas projektist üldiselt päris hästi. positiivseks peeti tähelepanu juhtimist probleemsele asukohale mugava pargikeskkonna loomiseks (samale viitas ka lepperi kolmanda koha töö) ning alternatiivina suuremastaabilise imagoloogilise elemendi pakkumist. punase noole kohta öeldi, et tegemist on "selge, atraktiivse ja jõulise visuaalse kujundiga". ka parkla originaalset lahendust peeti heaks.

ette heideti vaid soolalao keskteljele toodud sirgteed, mis oleks välistanud "võimalusi pargis tegevuste arendamiseks". sama öeldi ka muide lepperi omaette tehtud töö kohta...

058: kurtna linnukasvatuse katsejaama söökla

summary in english: a canteen in kurtna (harju county, estonia) from 1985 designed by valve pormeister. the slightly venturian form is decorated with distinctive sloppy brickwork which could have been influenced by the use of brick by sigurd lewerentz. the canteen is one of pormeister's latest works in big scale. today the building is abandoned and in decay, the original interior has been destroyed.

-

1980ndate keskpaiku lisandus kurtna linnukasvatuse katsejaama kompleksi üks päris imeliku välimusega hoone, söökla nimelt. autoriks on sel legendaarne valve pormeister, kes oli projekteerinud ka katsejaama peahoone, küll paarkümmend aastat varem.

kergelt venturiliku joonega söökla on pormeistri viimaseid suuremaid projekte. selgelt on siin märgata ajastu vaimuga kaasaminemist, seda just peafassaadi n-ö valeseinas, millel puudub igasugune konstruktiivne / ratsionaalne vajadus. see lisab hoonele ekspressiivsust ning annab talle küllaltki distinktiivse ilme, kuid ei midagi muud.

foto: jk


see kaldkatusega putkake pole muide algne, vaid täitsa uus. veel aastal 2000 seda seal polnud. algselt, nagu näha ka allolevalt projektijooniselt, oli siin vaid uks.

foto: jk


kui peahoone puhul on palju kiidetud selle tellislao erakordset kvaliteeti, siis antud maja juures väljendub pormeistri loometees mingisugune peataolek, sest see, mida me all pildil näeme, oligi nõnda planeeritud.

foto: jk


tegemist küll huvitava lahendusega, kuid esteetilisest küljest... pole see minu meelest just kena. siin ilmneks justkui vastuolu: kui hoone vormi iseloomustab teatav romantilisus, siis tellislao vahele ja peale mäkerdatud tsemendis aimdub vastukaaluks mingit brutalistlikku lohakust... täitsa võimalik, et taotluseks oligi siin midagi à la björkhageni kirik sigurd lewerentzilt. no ei tea, ebasümpaatne igal juhul, vähemalt minu jaoks.

foto: jk


maja ette oli kavandatud stiilne roheala pinkidega, paraku selle tänane seis on nutune.

foto: jk


päris lahedad algupärased valgustid.

foto: jk


pingid ise vist lõkkesse viidud.

foto: jk


foto: jk


foto: jk


foto: jk


küljel on väike terrass selliste... asjadega. mis nende algne idee oli, ma täpselt ei teagi. interjöör on hoones muide täiesti rikutud. värvide poolest domineerib seal neoonroheline.

foto: jk


sisekujunduse autoriks oli raili morgen (s. 1935), kes tegi pormeistriga muuseas koostööd ka samal perioodil valminud elvtui hoone juures. olin laisk, nii et tegin fotodest fotod:

originaal: eesti arhitektuurimuuseum


originaal: eesti arhitektuurimuuseum


peahoone poolt vaadatuna. seda ja sööklat ühendab väike teerada betoonist sillaga, mis ületab pisikest kraavi. nagu ma aru sain, seisab hoone praegu kasutuseta.

foto: jk


joonisel mõjub hoone tegelikult päris sümpaatselt. kuid ainult joonisel...

joonis skännitud raamatust: "valve pormeister: eesti maa-arhitektuuri uuendaja", originaal: eesti arhitektuurimuuseum

057: tallinna uus raekoda / the new tallinn city hall

summary: winning entry for the new administrative building for the city of tallinn by bjarke ingels group. due to the financial crisis the time of realisation has yet to be announced. for more information about the project i suggest you visit big's homepage.

-

19. juunil 2009 avalikustati tallinna uue raekoja konkursi parimad tööd. võitjaks osutus ootuste kohaselt ja mõneti ka vastu ootusi taani sensatsiooniline noor arhitektuuribüroo bjarke ingels group.

büroo mõningaid tegemisi olen tutvustanud ühes varasemas postis, meenuta. ja kui kellelegi peaks huvi pakkuma büroo lühike aja- ja sünnilugu, siis tasub korraks põigata siia, samas olen andnud ülevaate ka nende seni enim tähelepanu pälvinud valmishoonest.

tallinna raekoja projekti võtmefiguurideks olid bjarke ingels (s. 1974, büroo asutaja) ning jakob lange (liitus bjarke ja kompaniiga aastal 2003). koostööd tehti briti inseneribürooga adams kara taylor.

big-i raekoja-projekti meeskonnas oli muide ka üks eestlane, nimelt aet ader, eka arhitektuuriosakonna kasvandik. nagu rääkis bjarke võidutööde avalikustamisel vanas raekojas, kannustas just see asjaolu projekti kallal eriti innukalt töötama. kibelen veel mainima, et suve teises pooles liitub big-i kollektiiviga teinegi eestlane, küll mitte arhitektina (:

niisiis, asugem võiduprojekti juurde. pildimaterjal pärineb big-i kodukalt ja erinevatest arhitektuuriplogidest, kusjuures plogi-formaadist hulga mugavam moodus projektiga tutvust sobitada ongi tegelikult hoopis siin.

enivei, piltidel tasub klikkida.



sissejuhatuseks: võistlusülesanne nägi ette saada parim arhitektuurne ja linnaruumiline lahendus uuele hoonele, mis koondaks ühe katuse alla linnavalitsuse ja linnavolikogu üksused, mis praegu asuvad hajali 11 hoones.

konkursi raportist: "uue hoonekompleksi eesmärk on tugevdada linnakodanike ja linnaametnike vahelist sidet ning muuta kogu linnavalitsuse struktuuriüksuste pakutav teenustepakett kodanikule lihtsalt kättesaadavaks. samuti aitab uus hoonekompleks hoida kokku tallinna linna juhtimise halduskulusid ning tugevdada linnaametnike omavahelist sidet ja soodustada teabevahetust. rahvusvahelise arhitektuurivõistluse korraldamisega soovis linnavalitsus kaasata linnale nii sümboolselt kui ka linnaehituslikult olulise hoonemahu kavandamisse võimalikult lai asjatundjate ring, mis tagaks atraktiivse, samas linnaruumi sobiva uue haldushoone rajamise."



konkursitöid hinnates peeti eriti oluliseks järgmiseid aspekte:
  • kuidas uus hoone aitab paremini ühendada kesklinna ja vanalinna mereäärsega, arvestades jalakäijate ja kergliikluse kulgemist;
  • kuidas uus hoonekompleks suhtleb kõrval asuvate tugeva iseloomuga arhitektuurimälestistega, pidades silmas ka nende head vaadeldavust;
  • uus hoone peaks olema kergelt ligipääsetav, avar ja valgusküllane, funktsionaalne, ökoloogiline ja turvaline ning hoones peaks olema loodud mugav sisekliima;
  • uus administratiivhoone peaks soodustama ja sümboliseerima linnakodanike ja linnavalitsuse vahelist avatud ja demokraatlikku suhtlemist;
  • ideelahendus peab lähtuma säästva arengu põhimõttest ning täitma keskkonnateadlikkuse ja rahvahariduse funktsiooni – hoone tuleb projekteerida madala energiatarbega hoonena, demonstreerides kodanikele erinevaid energiasäästulahendusi.



võin vaid ette kujutada, kui keeruliseks ülesandeks oli arhitektidele uue raekoja paigutamine niivõrd nõudlikku asukohta kultuurikatla ja linnahalli vahele. katel on rõhutatult vertikaalse mahuga, linnahall seevastu äärmiselt madal, seega sellise suure kehandi valutu sobitamine nende kahe vahele sai küllap nii mõnelegi osalejale komistuskiviks. big-i tüübid on aga ülesandega hästi hakkama saanud. nende hoone saab nõnda killustatud mahuga, et see ei mõjuks kummagi naabri vaatepunktist eriti rõhuvana või lämmatavana.



all: suht hirmuäratav vaade... justkui mõni skinnide, khm sorri, rahvuslaste kokkutulek...









siinkohal peaks mainima, et tallinna sadamaalal on olemas hea potentsiaal saada tõeliselt atraktiivseks piirkonnaks. peab vaid ootama, mil hakkab korralikult tööle rotermanni kvartal kui puhvertsoon ning realiseeritakse admiraliteedi-äärsed arendused. lisaks on (heal juhul) oodata kultuurikatla suurejoonelist tärkamist ja linnahalli kauaoodatud elustumist (millega kaasnevat ma pisut pelgan - sellest juba varsti lähemalt). lisaks raekojale on siia loodetavasti kerkimas ka muud arhitektuurselt väärtuslikku, mainigem nende seas nt ka raekoja konkursil osalenud baumschlager & eberle kavandatud hooneid ning salto arhitektide ja urmas lõokese koostöös projekteeritud suurteost, mille projekteerimine on küll praeguse seisuga peatatud. ma siiski ei imestaks, kui juba mitte kauges tulevikus saabuksid tallinnasse arhitektuurituristid, kelle ainsaks huviks ei ole sajandite vanune ehituskunst, vaid just kõige värskem.

vaade kultuurikatla / kunagise elektrijaama korstna tipust.



raekoja programmilise paigutuse puhul, kus üksteisega eri nurkade all liituvate kastide vahel moodustuvad rohelised n-ö interaktiivsed üleminekualad, viidati rahvusvahelises kommentaariumis palju ühele nyc lähistele kavandatud muuseumihoonele. artur aga teadis tähelepanu juhtida lisaks sellele veel ühele ideeliselt analoogsele lahendusele - lähemalt vaata siit.



oleks päris mõnus, kui see big-ile iseloomulikult vägagi detailne ja valgustatud makett hakkaks kord arhitektuurimuuseumi püsikollektsiooni kaunistama... mm!



nüüd aga lähemalt projekti geniaalsetest kontseptidest.

uue raekoja üheks eesmärgiks on linkida tallinna rannikuala vanalinna ja seda ümbritseva grüünevööndiga, tuues linnahalli ja kultuurikatla kõrvale nii lahmaka loodust kui ajalooliselt vanalinnas asunud raehoone. seejuures hoone liigendatud maht oma teravnurksete katusepindadega mõjub pisut sümbolistlikultki, meenutades justkui miniatuurses mõõdus tallinna vanalinna maketti...



läbipaistev demokraatia, vähemalt ideeliselt. hoone peasaali lagi on kaetud peegliga, et rahvas näeks läbi suurte aknapindade oma "juhte" tööd tegemas. samuti annab see võimaluse linnaisadele pea kuklasse ajades visata pilk peale linnale ja linnarahvale. kusjuures väljend "lakke sülitama" omandab siinkohal päris vaimuka uue tähenduse, küllap hakatakse seda uues majas ka usinasti tegema.



hoone saab olema rahvale igati avatud. mitte just eriti kõrgesse torni on kavandatud vaateplatvorm, katustele aga avalikud terrassid kohvikuga. esimesele korrusele tuleb restoran, mis on lifti kaudu katusega ühendatud.



hoone mahud on küllaltki eraldatud ning asuvad üksteisest just nii kaugel, et esimese korruse avalik ala täituks päevavalgusega. osakonnad on varustatud katuseakendega, mille kaudu pääseb interjööridesse hajutatud päikesevalgus.



avaliku ruumi lahendamise puhul on lähtutud euroopa kontekstis traditsioonilisest raekoja platsi kontseptist, kus raekoja esine on alati üks linna käidavamaid ning kasutatavamaid kohti. 21. sajandi raekoda toob aga linnarahva sagina enda kõhu alla ja mitte ette, mis, nagu eelnevalt diagrammilt näha, ei olegi tegelikult nii õõvastav mõte, nagu võiks arvata.



niisiis on osakonnad tõstetud n-ö turuplatsi kohale, jättes esimese korruse täiesti avatuks ja avalikkuse kasutada. kirjutab projekti üks autoreid jakob lange:

"the town hall is not only surrounded by public space - but literally invaded by the citizens in the form of the public service market place beneath the canopy of the public offices, where the citizens of tallinn can meet their public servants."



aga mida alljärgnevaga öelda tahetakse, et tegelt hoone kõrgus ületab piirangut, või mis? või ma ei saa aru.





eri programmide paigutamisel on lähtutud nende omavahelisest seotusest. või kuidas paremini öelda. noh, näiteks asuvad kõrvuti kultuuriväärtuste amet ja linnaplaneerimise amet. kõik selleks, et eri ametite vahel oleks sujuvam lävimine. iga osakond on seejuures ühendatud mitme teise osakonnaga, mis kokkuvõttes peaks linnavõimu hoidma n-ö ühtse entiteedina ning mis aitaks parandada ametite- ja ametnikevahelist kommunikeerumist. big-i konkursitöö märksõnaks oli "the public village", viidateski just sellisele omamoodi külakogukonnale, kus, ma kujutan ette, oleks tavapärane nt kõigi külainimeste omavaheline teretamine ja igapäevane chitchat.



nii on:



esimene korrus:



teine korrus:



kolmas korrus:



neljas korrus:



viies korrus:



konkursi žürii oli küllaltki muljetavaldav ning eeskujulik tunnustatud arhitektide kontsentratsiooni poolest:

taavi aas - žürii esimees, aselinnapea
endrik mänd - tallinna peaarhitekt
viljar meister - tallinna linnakantselei haldusdirektor
jānis dripe - riia peaarhitekt
tarald lundevall - norra esiarhitektuuribüroo snøhetta juhtfiguure
peter wilson - briti arhitekt, bolles+wilson
martin aunin - arhitekt, eal
tiit trummal - arhitekt, eal
kalle komissarov - arhitekt, eal

konkursil osales kokku 81 tööd, millest tingimustele vastavaks tunnistati 79. teises voorus esitasid oma projektid 47 arhitekti ja bürood, mille hulgast valiti finaali osalema 9. kusjuures on huvitav mainida, et paljudele küllaltki prestiižikatele välismaistele tegijatele vaatamata jõudis finaali tervelt 7 kohalikku kooslust, eesti bürood pälvisid seejuures ka konkursi teise ja kolmanda preemia. see näitab, ma julgen väita, eesti tänaste tegijate küllaltki kõrget taset ja võimet saada kenasti hakkama keerulise lähteülesandega.

big-i töö valiti konkursi võitjaks siiski üksmeelselt.

raporteerib bjarke ingels:

"there is a saying that success has many fathers. that is especially true when designing such a crucial public building and public space as a town hall. the design needs to be shaped by input from neighbours and users, citizens and politicians. paradoxically we architects often find ourselves isolated from this crucial dialogue at the moment of conception, due to the anonymity of the architectural competition. since this was a 2 stage competition, we already had our first feedback from the jury – causing us to dramatically rearrange our design to fit the citizens’ needs. as a result we have envisioned a very elastic structure – capable of adapting to unexpected demands. we see it as the first conversation in a design dialogue we look forward to continue."

big-ile tõi võidu lisaks tugevatele ideedele ka projekti tugev kohandamine žürii soovituste järgi: tehti nii põhimõttelisi kui organisatoorseid parandusi. niisiis ei jäetud niisama passima, lootes, et ehk kuidagi ikka läheb läbi, vaid tehti lõpuni pingelist tööd, saavutamaks parim võimalik lahendus.

järgnevalt žürii kommentaarid võidutöö kohta. kirja pannud vist pille epner, kes oli žürii sekretär.

tööprotsess:

"kaheetapilise avaliku arhitektuurivõistluse vormi puhul muutuvad žürii hinnang ja tulevaste kasutajate kommentaarid väga olulisteks – tegu on diskussioonivõimalusega protsessi sees, samas sellesse otseselt sekkumata. see, et võistlustöö autorid olid ii etapis arvestanud žürii kommentaare ning ideelahendust põhjalikult edasi arendanud, veenis žüriid, et tegemist on väga professionaalse meeskonnaga, kes on võimeline viljakaks dialoogiks kliendiga. see on äärmiselt oluline, kuna võistlusobjekt on linna üks esindushooneid, mis on pealegi väga suure avaliku tähelepanu all. sellisena peab tööprotsess olema võimalikult läbipaistev, dünaamiline ja demokraatlik ning kaasama paljude osapoolte huve. selle hoone alusel kujuneb paljuski hinnang linnavalitsuse struktuurile ning kuvandile. et lahendus pakub linnavalitsusele põhimõtteliselt uut tüüpi struktuuri, peab arvestama, et tõenäoliselt tuleb edasistes projekteerimisetappides ette muudatusi, kas või juba ruumiprogrammi täpsustamisel. žürii hindas selles valguses lahenduse skemaatilist lihtsust – lahenduse nn organisatsioonilist diagrammi (organizational diagram), mis võimaldab suhteliselt suuri muutusi ilma, et olemuslik mõte kaoks."

ruumilahendus:

"13 hooneühikut võib olla liiga palju – ruumiprogrammi edasise täpsustamise käigus võiks ühikute arv ideekavandis väheneda. see muudaks hoone kompaktsemaks ning ökonoomsemaks. hoonemahtude sidumine osakondadega on küll vaimukas, kuid linnavalitsuse struktuur võib aastakümnetega muutuda ning formaalne kontseptsioon võib organisatsiooni tulevikus liialt raamima hakata. ühikutevahelised ühendused on minimaalsed, kuid seeeest selged. hoone võrgulaadne põhiplaan tagab põrandapinna ja avatud “roheliste” valguskaevude proportsionaalse tasakaalustatuse ning teeb võimalikuks ühikutevaheliste paindlike ühenduste loomise. žüriid võlus ka hoone mahtudesse jäetud lisapinna loomise võimalus."



vormiline aspekt:

"võrreldes i etapiga on mahtude omavahelise lõikumise geomeetria lihtsam, tänu sellele leidub hoones vähem üksikasjalikku käsitlemist nõudvaid juhuslikku laadi arhitektuurseid sõlmi. hoone fassaadid on leidlikud ning loovad dünaamilise ja iseloomuliku visuaalselt äratuntava kujundi, mis annab oma sõnumi tõhusalt edasi kõikides suundades hoone ümber, jättes seega ümbritseva piirkonna edasiseks arendamiseks maksimaalse hulga võimalusi. töös on lähialade jaoks pakutud linnavalitsuse hoone geomeetrial põhinevaid edasiarendusi, mis on positiivne ning näitab hoone suutlikkust suhelda ümbrusega aktiivselt. hoone põhjaküljel asuvad olemasolevad tammede read tuleb kavandisse kaasata. projekti asendiplaani suhet kultuurikatlaga tuleks täiendada, võttes arvesse kultuurikatla kompleksi kehtivaid taastamisplaane."

sümboolsus:

"võidutöö pakub avatud, demokraatliku ja mängulise lahenduse nii välisvormilt kui ka sisestruktuurilt, mis sobib hästi linnavalitsuse eesmärkide ja soovitud kuvandiga. linnavalitsuse uus haldushoone astub julgelt dialoogi tallinna arhitektuuriajalooga ja vanalinnaga, tunnetades seejuures hästi võistlusala mõõtkava ja proportsioone. asukoht linnahalli ja kultuurikatla naabrina muudab hoonete omavahelised suhted väga nõudlikuks ning see projekt on mosaiikmõistatuse viimane tükike. žürii otsus kinnitab, et tugevate objektide kõrvale sobib kõige paremini ekspressiivne, igast küljest ümbritsevat keskkonda ühendav hoone."




** ** ** ** **


pisut rahvusvahelist tähelepanu:

archdaily (üllatavalt kehv presentatsioon, kuid soovitan lugeda kommentaare)
archtracker (presentatsiooni poolest seni parim ülevaade)
dezeen (hea pikk selgitav jutt, siingi mõned asjalikud kommentaarid)
skyscrapernews
bustler
worldarchitecturenews
e-architect



** ** ** ** **


peaks veel mainima, et eesti press näitas konkurssi kajastades välja suht räiget ebakompetentsust: esiteks ei suudetud projekti adekvaatselt tutvustada, lisaks jäeti mulje, justkui oleks konkursi võitnud mõni suvaliste taani nolkide büroo.

huvitav oli ka jälgida eriti postimehe kommentaare, millest kuskil 90% autorite ajumahu vastavuses mõtleva inimese omaga ma julgen sügavalt kahelda. vaid mõnevõrra parem oli lugu päevalehe kommentaariumis. delfisse ma ei julgenud vaadatagi. suht uskumatu, kuidas ikka jaksatakse lahmida ja laksida ilma, et asjast vähematki ülevaadet ja arusaama oleks.

kommentaaridest meeldisid mulle eriti sellised, kus sõimati arhitekte ja žüriid amatöörideks, avaldades kartust, et "issandkuikohutav!, selline rõve maja rikub ju meie ilusa vanalinna täitsa ära!!!1" jms. olen kindel, et need munapead pole viimase 20 aasta jooksul vanalinna sisenenudki.

aga sellest kõigest ei tasu end heidutada, vähemalt on, mille üle naerda. ja nutta. ja naerda.



** ** ** ** **


nb! - püsige lainel, lähemal ajal tuleb tutvustamisele nii mõnigi konkursi lõppvooru jõudnud osaleja. või noh, vähemalt üks...